Vietnamská armáda vede informační válku s BigTech společnostmi

Svoboda internetu klesla ve Vietnamu na historicky nejnižší úroveň. Agentura Reuters ve své zprávě zveřejnila, že od vytvoření vietnamské speciální armádní divize Force 47 v roce 2016, bylo zřízeno stovky facebookových skupin a stránek, které zveřejňují tisíce provládních příběhů a příspěvků.

Vietnam již roky zápasí s kyberprostorem a se svobodou on-line projevu. Dle mnohých vedení Vietnamu považuje neregulovaný internetový prostor za hrozbu pro tamní režim. Potenciál z toho, co může takovýto neregulovaný internet s desítky miliony uživatelů rozpoutat, vzbuzuje čím dál větší nervozitu mezi představiteli vedoucích pozic vietnamského režimu.

Dle WSJ desítky tisíc malých vietnamských podniků v zemi se však při získávání svých zákazníků spoléhají na Facebook a další platformy sociálních médií. Lobistické skupiny varují, že omezení přístupu k internetu by mohlo poškodit jednu z nejrychleji rostoucích asijských ekonomik, která podle vlády letos vzrostla o 6,8%, což je nejrychlejší tempo za posledních deset let.

Svoboda internetu ve Vietnamu klesla na historické maximum

Vietnam je stát jedné strany, kterému po celá desetiletí dominuje vládnoucí Komunistická strana Vietnamu. Ačkoli některým nezávislým kandidátům je technicky umožněno účastnit se parlamentních voleb, většina z nich je v praxi zakázána. Svoboda projevu, náboženská svoboda a aktivismus občanské společnosti jsou přísně omezeny.

Svoboda internetu klesla ve Vietnamu na historicky nejnižší úroveň, protože vláda nadále ukládá přísné kontroly nad kyberprostorem. Ve snaze vymazat jakoukoli stopu kritické řeči vůči režimu, stát nadále podporuje a ukládá celé řadě společnostem povinnost odstraňovat nevhodný obsah, pozastavuje online zpravodajství, které je těžko regulovatelné, a ukládá drakonické tresty za protivládní online vyjadřování. 

V praxi to potom vypadá tak, že v zemi dochází k úmyslnému narušování připojování k internetu uprostřed tamních protestů či dochází k údajnému omezování místních serverů na Facebooku státními telekomunikačními společnostmi.

Kontroverzní nový zákon o kybernetické bezpečnosti

V roce 2019 na začátku ledna vstoupil ve Vietnamu v platnost nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který byl přijat vietnamským Národním shromáždění v červnu 2018. Tento zákon sám o sobě navazoval na předchozí právní předpisy, které již vládě poskytly výslovné pravomoci filtrovat internet a odstraňovat politicky nežádoucí obsah.

Zákon obsahuje celou řadu souvisejících prvků, které zavedly právní opatření napomáhající vietnamské vládě nekontrolovatelně mazat nebo blokovat přístup k údajům porušujícím kybernetickou bezpečnost. Celkově zákon zvýšil vládní pravomoci monitorovat informační a komunikační systémy ve Vietnamu a blokovat a mazat on.line obsah a data.

Okamžitě poté, co zákon nabyl účinnosti, například vietnamská vláda uvedla, že Facebook porušuje zákon tím, že na platformě ponechává „pomlouvačný“ obsah o vládě. Jak je jasně uvedeno v textu legislativy, pomlouvačné nebo rušivé informace jsou nyní ve Vietnamu považovány za „porušování kybernetické bezpečnosti“.

Například Výbor na ochranu novinářů v říjnu 2019 zařadil Vietnam jako jednu z 10 nejvíce cenzurovaných zemí na Zemi. Ve svém prohlášení uvádí, že dozor a cenzura jsou jasnou motivací pro vietnamské právní předpisy. ,,Vláda vedená komunistickou stranou vlastní a kontroluje všechna tisková a vysílací média ve Vietnamu. Řada represivních zákonů a vyhlášek ostře omezuje jakoukoli mediální kritiku vlády jedné strany, jejích politik a jejího výkonu.

Boj proti BigTech společnostem

Navzdory tomu, že Vietnam je neustále pod tlakem regulací kyberprostoru, se země se řadí mezi 10 největších trhů Facebooku s přibližně 52 miliony aktivních uživatelů. Další BigTech společnosti jako YouTube a Twitter jsou také populární v zemi. 

Na rozdíl od sousední Číny není Facebook blokován ve Vietnamu. Je hlavní vietnamskou platformou pro elektronický obchod a generuje roční příjem společnosti okolo 1 miliardy dolarů. Stala se také hlavní platformou pro politický disent, čímž je sociálním médium vnímáno vietnamským vedením jako propagátor protivládních názorů.

Začátkem letošního roku byl zveřejněn další návrh zákona o kybernetické bezpečnosti, který navrhuje, aby populární technologické společnosti musely hostovat záznamy místních uživatelů v rámci datových serverů založených na jeho hranicích. V té době však bylo oznámeno, že návrh by mohl být v rozporu se závazky Vietnamu vůči Světové obchodní organizaci.

BigTech včele s Google nedodržely právní předpisy, které vyžadují, aby američtí technologičtí giganti otevřeli do 1. ledna 2021 místní zařízení pro ukládání dat ve Vietnamu. Asia Internet Coalition, lobby zastupující Facebook a Google, uvedla, že legislativa je krokem špatným směrem pro rostoucí digitální ekonomiku země.

Zákon stanovuje že „je zakázáno využívat kyberprostor k přípravě příspěvku a šíření informací, které mají obsah propagandy odporující stavu Vietnamské socialistické republiky nebo cokoli, co uráží národ, státní vlajku, státní znak, státní hymnu, důležité osobnosti, vůdce, významné osoby a národní hrdiny.“

Vietnamská armádní divize Force 47

Force 47 je provozován ministerstvem veřejné bezpečnosti k hackování protivládních webů a šíření provládních zpráv on-line. Má se za to, že v této divizi funguje alespoň 10 000 vojáků, kteří mají kromě svých běžných povinností za úkol zřizovat, moderovat a zveřejňovat provládní facebookové skupiny, aby opravili „nesprávné názory“ online. Dle mnohých Force 47 může dokonce představovat největší a nejsofistikovanější vojenskou divizi zabývající se kyberprostorem v jihovýchodní Asii.

Existence vojenského oddělení bylo oznámeno v roce 2016 generálem Nguyen Trong Nghia, který pronesl projev v Hanoji na Štědrý den. Podle médií prohlásil, že 62,7% vietnamské populace (více než 90 milionů) má přístup k síti: „Taková silná míra růstu zemi prospívá i škodí,“ uvedl „Negativní stránkou je, že nepřítel využívá internet k vytvoření chaosu.“

Podle zprávy agentury Reuters od roku 2016 Force 47 zablokoval stovky facebookových skupin a stránek a publikoval tisíce provládních článků a příspěvků.

Na agenturu Reuters se obrátil zdroj z Facebooku, který uvedl, že společnost odstranila skupinu s názvem „E47“, která mobilizovala vojenské i nevojenské členy, aby hlásili příspěvky, které se jim na Facebooku nelíbili, ve snaze nechat je odstranit. Zdroj uvedl, že skupina byla připojena k seznamu skupin Force 47 identifikovaných agenturou Reuters.

Facebook aktivně pátrá po Force 47

Mluvčí Facebooku potvrdil, že některé skupiny a účty byly v tento měsíc zrušeny kvůli „koordinaci pokusů o hromadné ohlašování obsahu“. Zdroj společnosti uvedl, že akce byla jedním z největších zastavení šíření facebookového obsahu v rámci politiky hromadného hlášení.

Mnoho účtů a skupin Force 47 identifikovaných agenturou Reuters však zůstává aktivních. Protože jsou provozovány uživateli pod skutečnými jmény, neporušují zásady Facebooku, uvedl zdroj společnosti.

Například v loňském roce Vietnam zpomalil provoz na Facebooku, dokud společnost neodsouhlasila zvýšením cenzury politického materiálu týkajícího se jejích služeb ve Vietnamu. O několik měsíců později úředníci pohrozili uzavřením Facebooku ve Vietnamu, pokud společnost neomezí další zásady v zemi.