Pákistán oficiálně podpořil Čínu v její vnitřní politice

Pákistánský premiér Imran Chán minulý týden oficiálně podpořil čínskou vládu ve věci politiky proti muslimské ujgurské menšině v čínské provincii Sin-ťiang. Jedná se o již několikáté prohlášení, které ukazuje na sílící spolupráci a podporu mezi Pákistánem a Čínou. Čína již několik let v Pákistánu systematicky investuje do rozvoje infrastruktury a aktuálně se podílí na výstavbě přístavu Gwadar.

Pákistánský premiér Imran Chán vyjádřil podporu své země čínské vládě, co se týče její politiky v provincii Sin-ťiang, a zároveň ocenil, že systém jedné politické strany v zemi nabízí lepší model pro fungování společnosti ve srovnání s demokratickým systémem. Zpravodajský portál The Washington Post informoval, že Chán hovořil s členy čínských zpravodajských médií, kteří minulý čtvrtek navštívili Islámábád v rámci oslav 100. výročí Komunistické strany Číny (KSČ).

Proti postupu čínské vlády vůči Ujgurům, se bouří stále více zemí a mezinárodních institucí, včetně těch evropských. Skupiny bojující za lidská práva obviňují Čínu ze systematického a rozšířeného „masového internování a mučení ve výši zločinů proti lidskosti“ proti muslimské populaci Ujgurů v její jihozápadní provincii Sin-ťiang. Ve zprávě z minulého měsíce označila Amnesty International situaci v Sin-ťiangu za „dystopickou scénu“ s odvoláním na desítky svědků, kteří popisují praktiky čínské vlády v oblasti jako vymývání mozků, mučení a výmazu kulturní identity.

Chán, který pravidelně žádá o mezinárodní opatření proti islamofobii, zejména v evropských zemích, však uvedl, že je spokojen s tím, že čínská vláda popírá jakékoli porušování práv Sin-ťiangu. “Na základě naší interakce s čínskými úředníky, můžu říct, že to, co se děje v Sin-ťiangu, je zcela odlišná od verze toho, co slyšíme od západních médií a západních vlád,” uvedl Chán minulý týden ve čtvrtek. “Protože máme velmi silný vztah s Čínou a protože máme vztah založený na důvěře, přijímáme čínskou verzi událostí. To, co Čína tvrdí o o svých programech v Sin-ťiangu, přijímáme jako pravdu.“

Pákistán sdílí dlouhodobé strategické vztahy se svým severovýchodním sousedem Čínou, která v zemi prostřednictvím projektu Čína-Pákistánský ekonomický koridor (CPEC) investovala více než 60 miliard dolarů. Chán také chválil vládní systém jedné strany v Číně, kde je stát výlučně řízen Komunistickou stranou Číny a neexistují přímé volby do hlavních pozic ani do parlamentu země. Ke gratulacím ke 100. výročí Komunistické strany Číny se přidal také pákistánský prezident.

KSČ je jedinečný model. Až dosud nám bylo tvrzeno, že nejlepším způsobem, jak se společnosti mohou zlepšit, je západní systém demokracie,“ řekl Khan. KSČ udělala to, že přinesla tento model, který je alternativou k demokracii. A vlastně tak porazila všechny západní demokracie způsobem, jakým si vydobyli zásluhy ve své společnosti. “ prohlásil pákistánský premiér, který byl zvolen do čela Pákistánu ve všeobecných volbách v roce 2018. Chán řekl, že zatím co demokracie během voleb a při reformách občany „obléká“, chválil „flexibilitu“ čínského modelu vlády jedné strany.

“Až dosud byl pocit, že volební demokracie je nejlepší způsob, jak získat vedení založené na zásluhách a poté toto vedení  země považovat za odpovědné. Ale to, co KSČ udělala, je to, že bez této volební demokracie dosáhla toho mnohem lépe, “ řekl Chán ve svém vyjádření.

Photo credit: Xinhua