Nepál bojuje s politickou krizí

Nepál se již několik měsíců potýká s politickou krizí, ke které výrazně přispělo zhoršení podmínek v zemi díky propuknutí pandemie COVID-19. V květnu 2021 došlo k exponenciálnímu nárůstu případů nákazy COVID-19 a následně k dalšímu rozpuštění parlamentu. Na nepálskou demokracii navíc doléhá tlak ze sousední Indie a Číny.

Nepálská prezidentka Bidhjá Déví Bhandáríová v květnu letošního roku podruhé za méně než šest měsíců rozpustila parlament a naplánovala předčasné volby. Tento krok byl soudně napaden a uvrhnul zemi do nové politické krize, která je z velké části výsledkem exponenciálnímu nárůstu nákazy COVID-19 v Nepálu.

Poté, co minulý čtvrtek Nejvyšší soud vyslechl odvolání proti postupu prezidentky Bhandáríové, se v několika nepálských městech shromáždily desítky lidí, které vyjádřily svůj nesouhlas s kroky Bhandáríové a naopak podpořily současného nepálského premiéra Khadga Prasada Sharma Oliho, jehož politická kariéra je ohrožena.

Nový premiér Deuba a zrušení rozpuštění parlamentu

Server CNN informoval, že Nejvyšší nepálský soud 12. července zrušil rozhodnutí z 21. května o rozpuštění Sněmovny reprezentantů a vydal soudní příkaz ke jmenování vůdce nepálského kongresu Sher Bahadura Deuby předsedou vlády země podle čl. 76 odst. 5 nepálské ústavy. Deuba se tak stal 43. nepálským předsedou vlády. Je to podruhé za pět měsíců, co Nejvyšší soud znovu obnovuje parlament. Učinil tak také 23. února letošního roku, poté, co ho bývalý premiér Oli 20. prosince 2020 rozpustil. Poslední rozhodnutí Nejvyššího soudu ukončí Oli své tři a půl roku dlouhé působení ve funkci nepálského předsedy vlády a jeho místo nově zaujme Deuba.

V květnu Deuba a další vůdci opoziční aliance předali prezidentce podpisy 149 zákonodárců, včetně podpisů 26 zákonodárců frakce Komunistické strany Nepálu (CPN). Bhandaríová však odmítla Deubův návrh na složení nové vlády podle čl. 76 odst. 5 nepálské ústavy a na doporučení Oliho pokračovala v rozpuštění 275 členné dolní komory. Předčasné volby byly vyhlášeny na 12. listopadu a 19. listopadu 2021. Proti těmto kontroverzním rozhodnutím byla u Nejvyššího soudu podána odvolání. Podle zpravodajského serveru Al Jazeera nepálský Nejvyšší soud nyní rozhodnul, že rozpuštění parlamentu bylo protiústavní.

Verdikt Nejvyššího soudu byl však také kritizován některými nepálskými politiky, včetně Oliho, který rozhodnutí označil za čin politického aktivismu. I když je verdikt vítězstvím nepálské ústavy, nemusí vést ke konci politické krize v zemi. Pozice nového premiéra není zdaleka stabilní a je otázka jak se Deuba vypořádá se silnou opozicí, v jejímž čele stojí CPN. Usnesení Nejvyššího soudu možná vrátilo nepálskou demokracii na správnou cestu, ale zemi čekají velké výzvy. Ačkoliv Nepál v posledních deseti letech udělal velký pokrok, hrozí, že političtí vůdci se budou snažit upevnit svou moc skrze své autokratické tendence.

Nepálská demokracie pod tlakem hinduistického nacionalismu a komunismu

Nepálská demokracie je navíc pod tlakem pravicových sil hinduistického nacionalismus z Indie i čínských komunistů. CPN byla vytvořena v roce 2018 s požehnáním Číny a vláda bývalého premiéra Oliho měla podporu čínské vlády a Čínské komunistické strany. Její role při podpoře vlády Oliho během politické krize v posledních dvou letech byla evidentní.

Pokud jde o Indii, v zemi nyní vládne pravicová nacionalistická strana Bharatiya Janata Party (BJP), jejíž ideologický hnací síla, Rashtriya Swayamsevak Sangh, často říkal, že si přeje vidět Nepál jako součást skupiny států, které bude spojovat hinduistický nacionalismus. Je také pro obnovení monarchie v Nepálu a návrat svrženého krále Gyanendra Shaha. V čele BJP dnes stojí současný premiér Nárendrá Módí, který podle deníku Hindustan Times podpořil nového nepálského předsedu vlády Deubu a společně se dohodli na užší spolupráci obou zemí.

Jakou budoucnost má nepálská demokracie?

Během politické krize se ze všech stran ozývaly různé návrhy stabilizace země. Jedním z nich bylo také obnovení monarchie, která byla zrušena v roce 2008. Nicméně návrat k monarchickému systému nebo znovunastolení hinduistického státu by znamenalo smrt demokracie v Nepálu. Fakt, že během posledních let v Nepálu rostou výzvy k vytvoření hinduistického státu a k obnovení monarchie, v některých částech nepálské veřejnosti vyvolává neklid.

Někteří vůdci nepálského kongresu podporují vznik hinduistického státu. Otázkou zůstává jak si nový premiér se složitou politickou situací poradí. Nepál čelí nejen politické krizi, ale také mnoha dalším výzvám, mezi které patří proočkování nepálské populace proti COVID-19, revitalizace stagnující ekonomiky, potlačení korupce a a udržení svobodných a demokratických voleb – to vše čeká na nového nepálského předsedu vlády.

Photo credit: INDIATV