Strana současného premiéra vyhrála parlamentní volby v Arménii
Politická strana Občanská smlouva současného arménského premiéra Nikola Pašinjana vyhrála předčasné parlamentní volby. Pašinjan se prohlásil za vítěze hned po skončení volebního hlasování, i přes to, že jeho straně o 0,08 % unikla parlamentní většina.
V neděli 20. června, se v Arménii uskutečnily předčasné parlamentní volby, které měly zmírnit politickou krizi v zemi po válce se sousedním Ázerbájdžánem. Podle oficiálních výsledků politická strana Občanská smlouva arménského předsedy vlády Nikola Pašinjana získala v nedělních volbách téměř 54 % hlasů. Opoziční koalice Arménská aliance, kterou vede bývalý arménský prezident Robert Kočarjan, získala 21 % hlasů. Kočarjan, ale výsledky voleb hned po vyhlášení zpochybnil. Volební účast v zemi činila 49,4 % z celkových 2,6 milionu oprávněných voličů.
Vyřeší volby politickou krizi v Arménii?
Předčasné parlamentní volby měly řešit politickou krizi, která vyeskalovala rozhořčením arménského obyvatelstva nad porážkou země ve válečném střetu se sousedním Ázerbájdžánem o historicky sporné zemí Náhorního Karabachu. Pašinjan nakonec přiznal porážku a přistoupil na mírovou dohodu, kterou mezi Arménií a Ázerbájdžánem zprostředkovalo Rusko, které má na území Arménie své jednotky a vojenskou základnu v Gjumri, druhém největším městě země. Nicméně opozice ani arménské obyvatelstvo se nehodlaly s porážkou a mírovým řešením válečného střetu o sporné území spokojit, a v zemi docházelo k protestům, občanským nepokojům. Pašinjan na jaře tohoto roku mluvit také o zmařené snaze o vojenský převrat a možném návratu bývalé politické garnitury. Předčasné volby měly reagovat na občanský nesouhlas s Pašinjanovou vládou a měly vyřešit politickou krizi v zemi, která trvá již několik měsíců.
Armenia's ruling party and its opposition bloc emerged as the strongest forces in the country's parliamentary elections on Sunday night as the first ballots were counted. #ArmeniaElections #NikolPashinyan #CivilContract https://t.co/XtcqnP5J13
— TheFinancialDistrict (@TheFinancialDi2) June 22, 2021
I když se vítězství Pašinjanovy strany Občanská smlouva nemusí zdát příliš přesvědčivé, až v následujících týdnech se ukáže, zda Pašinjan obhájí svůj premiérský post. Vítězná strana nebo blok musí získat alespoň 50 % křesel plus jedno, aby mohla sestavit vládu. Proti vítězství vládnoucí strany se hlasitě ozvala opozice vedená Kočarjanem, která zpochybnila průběh voleb a neplatnost voleb argumentovala podvodným hlasováním. V nedělních volbách kandidovaly rekordní čtyři volební bloky a celkem 21 politických stran.
Předčasné volby byli již od začátku považovány za osobní souboj dvou hlavních politických leaderů země – Pašinjana a Kočarjana. Pašinjan své vítězství hned v pondělí označil za vůli lidu, aby jeho politická strana dále vedla Arménii a on osobně měl vést zemi jako předseda vlády. Pašinjan je podle zpravodajského portálu Al Jazeera přesvědčen, že vítězství Občanské smlouvy je zcela přesvědčivé a nebude problém získat parlamentní většinu.
Svobodné volby nebo jde o politickou manipulaci?
Kočarjanův volební blok prohlásil, že neuznává vítězství strany vedené Pašinjanem a ve svém prohlášení uvedl, že: „Stovky signálů z volebních místností svědčících o organizovaném a plánovaném padělání, což slouží jako vážný důvod pro nedůvěru ve výsledky voleb,“ a dodal, že „nebude uznávat“ volební výsledky, dokud nebudou prošetřena „porušení“.
V neděli večer arménská generální prokuratura podle arménských médií uvedla, že obdržela 319 oznámení o porušení předpisů. Uvedla, že přezkoumává šest kriminálních přestupků, přičemž všechny se týkaly úplatků během kampaně. Hlavním překvapením voleb byla na místní poměry velmi vysoká volební účast, která dosáhla téměř 50 % a předčila veškerá očekávání.
Během kampaně poznamenané polarizační rétorikou Pašinjan prohlásil, že očekává, že jeho strana získá alespoň 60 % hlasů. Volební úředníci uvedli, že hlasování proběhlo v souladu s arménskými právními předpisy. Nicméně i Kočarjan byl sám obviněn z manipulace prezidentských voleb ve prospěch svého politického spojence a předsedání smrtícímu zásahu proti demonstrantům v roce 2008.
Politická stabilizace Kavkazu?
Arménie získala mezinárodní chválu za to, že s pomocí Pašinjana v roce 2018 uspořádala své první svobodné a objektivní volby. Pašinjan zůstává rozporuplnou postavou arménské politické scény. Podle mnohých voličů současný předseda vlády, který v roce 2018 stál na čele mírových protestů proti zkorumpovaným elitám, si zaslouží další šanci. Mnozí se obávají návratu staré politické garnitury, která byla obviněna z plenění země.
Georgian Premier Irakli Garibashvili congratulated Acting Prime Minister of the Republic of #Armenia Nikol Pashinyan on holding early parliamentary elections in accordance with international standards and on his Civil Contract Party’s convincing victory. https://t.co/iPv3tMiu4k pic.twitter.com/5UasGchseR
— Government of Armenia (@armgov) June 21, 2021
Právě proběhlé předčasné volby byly s napětím sledovány nejen nejbližšími sousedy země na Kavkaze, ale také celou mezinárodní komunitou. Například gruzínský premiér Irakli Garibašvili, jako jeden z prvních, pogratuloval Pašinjanovi ke klidnému průběhu voleb, v rámci kterých byly dodrženy zásady mezinárodní standardy. Je evidentní, že i státy sousedící s Arménií měly obavy, aby v zemi nedošlo k eskalaci politických nepokojů a demonstrací, jakými byly například ty, ke kterým došlo v sousední Gruzii. Relativně poklidný průběh arménských předčasných voleb tak nevrhnul pouze pozitivní světlo na stav samotné Arménie a její občanské společnosti, ale také může být jedním z náznaků dlouhodobější politické stabilizace kavkazských republik a tichý návrat ruské přítomnosti do regionu.
Photo credit: @OCMediaorg