Návštěva afghánského prezidenta Ghaního v Bílém domě

Americký prezident Joe Biden se v pátek 25. června setkal s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním a s premiérem Abdulláhem Abdulláhem v Bílém domě.

Zatímco zbývající americké vojenské síly opouštějí Afghánistán, prezident Joe Biden v pátek 25. června v Bílém domě uvítal a zúčastnil se svého prvního osobního setkání se svým afghánským protějškem Ašrafem Ghaním a také s afghánským premiérem Abdulláhem Abdulláhem.

Během summitu došlo k dialogu o obtížných otázkách, které bude muset Afghánistán v příštích letech řešit. Taliban se dostal k moci ve více než čtyřech tuctech okresů, což vyvolalo otázky, jak dlouho může Ghaního vláda zůstat u moci, jakmile odejde poslední člen americké vojenské služby.

Krize se v Afghánistánu prohlubuje

Politické bezpečnostní situaci konkuruje pouze rychle se zhoršující humanitární krize. Obrovská třetí vlna pandemie COVIDU-19 devastuje zemi, zatímco sucho a jídlo přináší krizi jiných rozměrů.

Navzdory tomu všemu se Biden zavázal ukončit přítomnost amerických vojsk a tím ukončit tzv. “Forever war” v Afghánistánu, jak konfliktu mnozí nazývají, i když konflikt bude jistě pokračovat, ne-li se zhoršovat, jakmile vojska Spojených států a NATO odejdou. Biden na summitu uvedl a ujistil představitele země, že americká podpora Afghánistánu bude zachována, ale určení jejich osudu mají na starost samotní Afghánci.

„Afghánci budou muset rozhodnout o své budoucnosti, o tom, co chtějí,” uvedl Biden a dodal: ,,Zůstaneme s vámi. A uděláme vše, co bude v našich silách, abychom se ujistili, že máte nástroje, které potřebujete.“  Odkázal se tím na vojenskou, ekonomickou a politickou podporu, která dle něho s odchodem vojsk nepřestane.

Ghaní podpořil vztah se Spojenými státy

Ghaní uvedl, že afghánské bezpečnostní síly v pátek ovládly šest okresů. Řekl, že respektuje Bidenovo rozhodnutí a že partnerství mezi Spojenými státy a Afghánistánem vstupuje do nové fáze. „Jsme odhodláni mít jednotu, soudržnost,“ řekl.

Po jednání s novináři Ghaní uvedl, že rozhodnutí Spojených států stáhnout vojáky je svrchované a úkolem Kábulu je „zvládat důsledky“. Dodal, že Biden jasně vyjádřil, že americké velvyslanectví bude i nadále fungovat a bezpečnostní pomoc bude pokračovat.

Dle mnohých summit je pro Ghaního důležitý, jelikož napomůže získat jakoukoli novou pomoc od Spojených států.  „V době, kdy je morálka neuvěřitelně vratká a věci jdou z kopce, stojí za to udělat cokoli, co by pomohlo posílit morálku a podpořit vládu,“ řekl Ronald Neumann, bývalý velvyslanec USA v Kábulu. „Pozvat Ghaního sem je docela silné znamení, že ho podporujeme.“

Obavy o budoucím působení Al-Káidy

Afgánská návštěva přichází v době, kdy v zemi afghánské bezpečnostní síly bojují proti zahájení jarní ofenzívy Talibanu, která ohrožuje několik hlavních měst provincií a spustila mobilizaci etnických milic s cílem posílit vládní jednotky.

Krize vyvolala vážné obavy, že by Taliban mohl znovu získat moc – o dvě desetiletí poté, co invaze vedená Spojenými státy ukončila jejich tvrdou verzi islamistické nadvlády, který umožnila oživení al-Káidy. Američtí úřednicí a OSN tvrdí, že extrémisté udržují úzké vztahy s Talibanem.

Američtí představitelé reagují, že Spojené státy budou schopny detekovat a zmařit jakékoli nové hrozby al-Káidy nebo jiných islamistů. Taliban trvá na tom, že Al-Káida již v Afghánistánu není. Zdroje americké vlády obeznámené se zpravodajskými službami Spojených států popisují situaci jako katastrofální. Ghaní byl vyzván, aby udělal více pro zvýšení tlaku na povstalce, zatímco koaliční síly pod vedením Spojených států jsou stále tam.