Indický Kašmír: Přinese vyjednávání lepší vyhlídky pro bývalý spolkový stát?

Indický předseda vlády Nárendra Módí minulý týden oznámil pro-indickým vůdcům bývalého státu Džammú a Kašmír, že se po rekonfiguraci volebních obvodů v regionu budou konat volby. Jedná se o první zásadnější krok, který může vést k posílení samosprávy na území, které ztratilo svou autonomii a stalo se v roce 2019 svazovým teritoriem.

Bývalý indický spolkový stát Džammú a Kašmír v roce 2019 přišel o autonomii a dnes má „pouze“ statut svazového teritoria. Kašmír je problematickým regionem již od roku 1947, kdy došlo ke vzniku nezávislé Indie. Indie historicky za součást svého území považuje celé území bývalého knížecího státu Kašmír, který měl hinduistického vládce, ale většinově muslimské obyvatelstvo. Indická vláda, která fakticky kontroluje pouze polovinu bývalého knížecího státu (další části jsou ovládány Pákistánem a malá část území také Čínou),v roce 2019 rozdělila sporný region s muslimskou většinou na dvě federálně spravovaná  území – Džammú a Kašmír. Sporné území ve svém původním historickém rozsahu sousedí s Čínou, Pákistánem, Afghánistánem a v Indii s ním sdílejí hranice indické státy Paňdžáb a Himáčalpradéš.

kashmir division
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kashmir_Division_in_Greater_Kashmir.svg
Posun ve věci rozděleného Kašmíru?

Podle zpravodajského serveru BBC byly čtvrteční rozhovory prvním oficiálním politickým jednáním mezi indickým premiérem Nárendrou Módím a politickou reprezentací Kašmíru od doby, kdy indická vláda v roce 2019 zrušila zvláštní postavení himálajského regionu, zadržela tisíce lidí a uvalila na bývalý stát na několik měsíců embargo. Kašmírští političtí lídři již dlouho požadovali obnovení své poloautonomie a konání voleb, ale Indie pracuje na úpravách některých shromáždění a parlamentních volebních obvodů v tomto procesu známém jako „vymezení“.

Podle Módího musí vymezení probíhat rychlým tempem, aby mohlo dojít k průzkumu veřejného mínění, a Džammú a Kašmír získá zvolenou vládu, která posílí vývojovou trajektorii regionu. Amit Shah, indický ministr vnitra, na svém twitterovém účtu řekl, že vymezovací opatření a volby budou „důležitými milníky obnovy státnosti, jak slíbil indický parlament“.

Problematický osud Kašmíru od roku 1947

Indie i Pákistán si nárokují Kašmír již od roku 1947 a o sporné území už obě země vedly tři války. Každá z těchto dvou zemí ovládá dvě samostatné části rozdělené podél tzv. linie kontroly (LoC). Hranice mezi Indií a Pákistánem je ohniskem častých střetů. V roce 2020 došlo k několika novým střetům obou nukleárních velmocí na území Kašmíru, který je bodem sváru mezi Indií a Pákistánem již více než 70 let. Ačkoliv situace mezi Pákistánem a Indií eskalovala několik měsíců, obě země se dohodly na křehkém příměří, které platí od 25. února letošního roku.

Naposledy mezi sebou obě sousední země uzavřely mírovou dohodu a dohodly se na příměří podél hranic v listopadu 2003. Jednalo se o průlom ve vztazích mezi Indií a Pákistánem. Na hranici zavládl klid a život v pohraničních vesnicích se vrátil do normálu. Mír především připravil cestu pro otevření dopravních tras Srinagar-Muzaffarabad a Poonch-Rawalkot, které poprvé dovolily autobusové a nákladní dopravě spojit rozdělené poloviny Kašmíru. Příměří trvalo několik let, ale od roku 2008 bylo oběma stranami často porušováno.

V roce 2016 se vztahy mezi Indií a Pákistánem zhoršily poté, co Indie tvrdila, že tajně překročila hranici a zničila „teroristické odpalovací rampy v Pákistánu“ po smrtícím militantním útoku na armádní tábor v severokašmírském Uri, při kterém zahynulo 18 indických vojáků. Od té doby násilí podél LoC zintenzivnilo a pohraniční spor začal eskalovat.

Nová budoucnost pro Kašmír?

Šokující rozhodnutí o omezení státnosti do té doby autonomního spolkového státu Džammú a Kašmír, přišlo v roce 2019 a vyvolalo protesty tisíců lidí a bylo kritizováno místními politickými vůdci, kteří uvedli, že s nimi nová opatření nikdy nebyla konzultována.

Před tímto krokem Indie také uzavřela silně militarizované Kašmírské údolí a přísně omezila pohyb a telekomunikaci a na několik týdnů přerušila většinu mobilních telefonních a internetových odkazů. Dokonce i o 18 měsíců později byl vysokorychlostní mobilní internet obnoven jen částečně a místní vůdci si stěžovali na narušení občanských práv.

Posledním vývojem události a pravděpodobně také následkem jednání Nárendry Módního s vybranými politickými představiteli Kašmíru, je série výbuchů v Džammú, která se podle agentury AP odehrála v neděli, když na indickou leteckou základnu v Kašmíru zaútočily drony s výbušninami. Jedná se o první podobný incident svého druhu v Indii. Dilbagh Singh, generální policejní ředitel regionu, řekl soukromému zpravodajskému kanálu New Delhi Television, že „při obou explozích byly použity drony s nosným zařízením“. Singh útok označil za teroristický čin.

Photo credit: @narendramodi