Nepál bojuje s vážným znečištěním životního prostředí

Nepál, země proslavená krásou svého přírodního bohatství a často vyhledávaná destinace milovníků divoké přírody, se poslední roky potýká s vážným znečištěním životního prostředí. Zemi na úpatí Himalájí poslední měsíce sužují rozsáhlé lesní požáry, volné spalování odpadu i tuny odpadu na nejvyšší hoře světa.

Lesní požáry

Od ledna letošního roku se požáry v Nepálu rozhořely na více než 520 místech v 73 z celkových 77 nepálských správních oblastí. Zpravodajský server Al Jazeera informoval, že současné lesní požáry patří k těm nejničivějším, které země za poslední roky zažila. Lesní požáry si zatím vyžádaly 5 lidských životů.

Právě lesní požáry jsou jedním z hlavních původců rostoucího znečištění ovzduší v Káthmándú a na mnoha dalších místech. Kouř a zplodiny v údolí, kde se nachází hlavní nepálské město, vytvořily pomyslnou „pokličku“, která znepříjemňuje život všem obyvatelům. CNN informovalo, že zatímco během pandemie COVID-19 se v 84 % zemí dramaticky zlepšila kvalita ovzduší díky omezení osobní i nákladní dopravy, požáry v Nepálu zhoršily kvalitu místního ovzduší na historicky nejhorší hodnoty a kvalita ovzduší dosáhla označení „zdraví nebezpečná“.

Z důvodu alarmujícího znečištění ovzduší, se kterým se Nepál potýká dlouhodobě, byly na konci letošního března zavřeny školy. Miliony studentů musely zůstat doma, protože znečištění ovzduší se vyšplhalo na nebezpečnou úroveň.

Spalování odpadu jako hlavní příčina znečištění?

Dalším faktorem, který zásadně přispívá k rostoucímu znečištění vzduchu v Nepálu je podle deníku Online Khabar neřízené spalování odpadu na nelegálních skládkách. Nepálu, stejně jako mnohým dalším jihoasijským zemím, chybí komplexní systém svozu a likvidace komunálního odpadu.

Většina obyvatel stále spaluje odpad na nelegálních skládkách, což samo o sobě představuje zdravotní riziko pro obyvatelstvo, ale tento způsob nakládání s odpady přestavuje bezpečnostní riziko také pro rychle se šířící požáry v obdobích extrémního sucha. Místním samosprávám chybí systém a vybavení pro svoz odpadů a otevřené spalování odpadu je jedním z hlavních zdrojů znečišťujících látek a zplodin v ovzduší.

Otevřené spalování odpadu významně přispívá ke znečištění ovzduší, protože odpad není oddělen, hoří nekontrolovaně a veškeré vzniklé zplodiny unikají do ovzduší. Při otevřeném spalování odpadu, ve kterém je přítomna vysoká míra plastů se uvolňují nebezpečné látky, včetně dioxinů a furanů. Nepálští vědci ve společné studii z roku 2018, kterou vedli Byanju, Bhupendra Das, Prakash V. Bhave a Alka Sapkota v obcích údolí Káthmándú, zjistili, že každý rok se v údolí Káthmándú spálí asi 7 400 tun odpadu, tj. 3 % celkového objemu pevného odpadu. Přičemž při spalování jednoho kila odpadu do ovzduší unikne 100 gramů karcinogenních pevných mikročástic PM 2,5.

Tuny odpadků na Mount Everestu

Často diskutovaným problémem je také narůstající znečištění nepálských hor, které jsou každý rok cílem vysokohorských turistů a horolezců. Asi nejvíce zasažena je nejvyšší hora světa, kde se každoročně kupí tuny odpadu, který zde zanechávají horolezecké expedice. Nepálští horolezci strávili od září loňského roku 47 dní sbíráním odpadu kolem základního tábora Mount Everestu o délce 17 900 stop.

Expedice využila klidu v cestovním ruchu v Nepálu kvůli pandemii Covid-19. Nepálští aktivisté sbírali na nejvyšší hoře světa kyslíkové lahve, plechovky, obaly od potravin a kuchyňský odpad, který kolem základního tábora nechali ostatní horolezci. Podobná kampaň se konala již v roce 2019, kdy bylo během dvou měsíců z Mount Everestu odstraněno 12 tun odpadu a 4 mrtvá těla horolezců, kteří výstup nezvládli.

Photo credit: EU Copernicus Program