Nejnovější ozbrojený střet o kyrgyzsko-tádžickou hranici

Během dvou dnů si ozbrojené střety mezi místními obyvateli podél sporného úseku kyrgyzsko-tádžické hranice vyžádaly desítky zraněných a nejméně pět mrtvých. Obě strany 29. dubna oznámily vyhlášení příměří.

Zpravodajský server Euroasianet informoval o nejnovějším střetu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Policie v kyrgyzské jižní oblasti Batken viní z eskalace pohraničního střetu tádžické občany a uvedla, že začali střílet na vojenskou jednotku ve vesnici Kok-Tash, zatímco střelba byla hlášena také z tádžické strany poblíž kyrgyzské vesnice Ak-Sai.

Tádžikistánská pohraniční služba zamítla kyrgyzský popis událostí s tím, že kyrgyzský vojenský personál střílel jako první, když zahájili palbu na tádžické pohraniční jednotky poblíž vodovodního distribučního centra Golovnoi, které se nachází na území, nad kterým se tádžické úřady domáhají jurisdikce.

Ozbrojený střet a desítky zraněných

Podle deníku The Guardian kryrgyzská náměstkyně ministryně zdravotnictví Aliza Soltonbeková 29. dubna uvedla, že během ozbrojených střetů ve dnech 28. až 29. dubna bylo zraněno 31 kyrgyzských občanů, z nichž jeden zemřel v nemocnici. Podle tádžických úřadů utrpěli dva občané Tádžikistánu střelná zranění a byli 29. dubna převezeni do nemocnice.

Večer 29. dubna oznámily ministerstva zahraničí obou zemí, že se po několika hodinách rozhovorů dohodly na příměří, kterého se hodlají držet budou a při dalším řešení konfliktu budou staženy vojenské jednotky obou zemí a vše bude řešeno diplomatickou cestou.

O den dříve tádžické úřady uvedly, že sedm tádžických občanů bylo zraněno při patové situaci, která začala poté, co se střetli místní obyvatelé na obou stranách hranice a házeli po sobě navzájem kameny. Tádžická strana rovněž uvedla, že střety vyvolali kyrgyzští úředníci, což Biškek odmítl.

Sporné hranice středoasijských republik ve Ferganském údolí

Mnoho pohraničních oblastí v bývalých sovětských republikách ve Střední Asii bylo od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 sporné, přičemž došlo k mnoha incidentům spojeným s ozbrojenými střety, které si vyžádaly mnoho zraněných i mrtvých.

Situace je obzvláště komplikovaná v blízkosti četných exkláv ve Ferganském údolí, kde se setkávají hranice Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu. Nejnovější násilný střet přichází uprostřed procesu instalace sledovacího zařízení ve vodovodním středisku Golovnoi pod dohledem tádžických úředníků, které se podle Kyrgyzstánu nachází v oblasti, kde je ještě třeba definovat svrchovanost.

Kyrgyzský prezident Sadyr Žaparov vydal na Facebooku prohlášení požadující klid a kyrgyzské občanypožádal, „aby si zachovali trpělivost a nepoddávali se provokacím“.

„S našimi tádžickými bratry vždy najdeme společnou řeč a vyřešíme všechny problémy při zachování a zohlednění sousedských zájmů v naší starodávné zemi. Ti, kteří se snaží vyvolat konflikt, jsou nebezpeční. Vyzývám všechny domácí politické síly, aby byly trpělivé tak komplikovaná doba pro náš národ, “uvedl Žaparov ve svém prohlášení.

Ministerstvo zahraničí Uzbekistánu vyjádřilo znepokojení nad rostoucím napětím podél kyrgyzsko-tádžické hranice. „Vyzýváme strany, aby střety okamžitě zastavily, přijaly společná opatření ke stabilizaci situace a nepřibližovaly se k krokům, které by mohly vést k další eskalaci,“ uvedlo uzbecké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení s tím, že Taškent je připraven přispět k vyřešení situace. Začátkem dubna prohlásil tádžický prezident Emomali Rahmon během návštěvy tádžikistánské vorukské exklávy v Kyrgyzstánu, že bylo dosaženo dohod o téměř polovině tádžicko-kyrgyzských hranic během více než 100 kol vyjednávání mezi Dušanbe a Biškekem od zahájení prací na vymezení hranic v 2002.

Photo credit: @92newschannel