Má Srí Lanka šanci splatit svoje dluhy vůči Číně?

Čína začátkem dubna podepsala se Srí Lankou smlouvu o půjčce ve výši 500 milionů amerických dolarů. Srí Lanka k tomuto kroku přistoupila v zoufalé snaze posílit své devizové rezervy, protože místní měna dosáhla rekordního minima. Jihoasijský ostrovní stát se pomalu, ale jistě řítí do dluhové pasti. Existuje ještě nějaká šance, že Srí Lanka vyrovná svoje dluhy vůči Číně?

Čínské půjčky a investice na Srí Lance

Srí Lanka začátkem měsíce obdržela druhou splátku půjčky v celkové hodnotě 1 miliardy amerických dolarů od Číny. První část byla ostrovní zemi vyplacena v březnu 2020, právě když Srí Lanku zasáhla první vlna celosvětové pandemie COVID-19. Schválení přichází měsíc poté, co Srí Lanka získala z Číny nástroj pro měnový swap za 1,5 miliardy amerických dolarů. Mezitím pekingská Asijská infrastrukturní investiční banka (AIIB) letos v únoru schválila žádost Srí Lanky o další půjčku ve výši 180 milionů amerických dolarů. Srí Lanka již dluží Číně celkem více než 5 miliard amerických dolarů z minulých půjček.

Čínský vliv v jihoasijském státě v posledních letech roste, zejména díky půjčkám a projektům v rámci rozsáhlé čínské iniciativy týkající se infrastruktury Belt and Road, což vyvolává obavy o dalším směřování ostrova regionálními mocnostmi i západními zeměmi. V letech 2005 až 2015 si Colombo vypůjčilo miliardy dolarů z Číny a nahromadilo tak dluhy za drahé infrastrukturní projekty.

Čína má na ostrově mnoho klíčových projektů a stojí za 85% celkového objemu investic do druhého největšího přístavu v zemi, Hambantota, který se nachází na jižním pobřeží. Srí Lanka byla, díky neschopnosti splácet dluhy, v roce 2017 nucena předat svůj strategický přístav Hambantota na 99-letý pronájem čínské společnosti poté, co země nemohla začít splacení svůj dluh vůči Číně, který jen v případě jmenovaného přístavu přesahoval částku 1,5 miliardy amerických dolarů.

Čínský prezident Si Ťin-pching absolvoval minulý měsíc jednání se svým srílanským protějškem, Gotabajou Rajapaksou, během kterého Rajapaksu údajně ujistil,  že Čína Srí Lanku maximálně podpoří také v boji proti pandemii COVID-19 a jejím následkům. Srí Lanka, stejně jako mnoho zemí zasažených pandemií, již více než rok čelí akutní ekonomické krizi, kdy srílanská rupie významně klesla vůči americkému dolaru. Zahraniční rezervy země v březnu letošního roku poklesly na 4,05 miliardy amerických dolarů po výnosech z exportu a cestovního ruchu a za posledních 12 měsíců výrazně poklesly zahraniční převody.

Splatí Srí Lanka svoje dluhy vůči Číně?

Ačkoliv má Srí Lanka letos splatit zhruba 4,5 miliardy amerických dolarů ze svého nesplaceného dluhu a srílanská vláda uvedla, že „prozkoumává všechny možnosti“, země stále žádá o další nové půjčky od Číny, ale také další země a mezinárodní organizace. Například minulý rok Srí Lanka požádala o půjčku také Indii, ale indická vláda zatím nevydala definitivní stanovisko. Zatímco premiér Mahinda Rajapaksa usiloval o moratorium na dluh, který Srí Lanka dluží Indii, prezident Gotabaya Rajapaksa loni požádal indického premiéra Módího o směnu srílanské měny za 1 miliardu dolarů. Ani jedna žádost dosud nebyla Dillím schválena. Zatímco Srí Lanka čeká na finanční pomoc od okolních zemí, ekonomika ostrova loni poklesla o rekordních 3,9 procenta. Zákaz dovozu nepotřebného zboží a potravin platí již 13 měsíců, protože ekonomika se snaží vzpamatovat z útoků militantů v březnu 2019, při nichž zahynulo 279 lidí a zničilo životně důležité odvětví cestovního ruchu. Definitivní konec cestovního ruchu pak na Srí Lance přišel s pandemií COVID-19 v březnu 2020.

V důsledku vyčerpání devizových rezerv vyvíjí srílanská rupie tlak na platební bilanci. Významné oslabení srílanské rupie bylo zaznamenáno po uzavření dohody o měnových swapech s Čínou, protože ji nelze použít k posílení devizových rezerv v zemi. Poptávka po amerických dolarech zůstává na otevřeném trhu vysoká, ale po čínském jüanu je menší poptávka, protože žádná země s takovou měnou nepracuje, uvedl server Business Standard News, přičemž swap domácí měny v hodnotě 400 milionů amerických dolarů s Indií pomohl udržet stabilní rupii i po malou dobu doba. Podle některých názorů, je ale měnový swap v juanech, relativně výhodný, protože srílanská vláda může tyto peníze použít k úhradě dovozních účtů. To může být zajímavým řešením, protože Čína je jednou z největších dovozních destinací, přičemž Srí Lanka pravidelně dováží zboží v hodnotě 3,5–4 miliardy amerických dolarů.

Problematika suverenity země a čínské investice do přístavu v Kolombu

Poslední rok je horkým tématem čínských investic a srílanské diplomacie přístav v Kolombu a jeho rozšíření. Část přístavu má být financována z čínských zdrojů. Nyní se objevují stále hlasitější názory, proti postupu, kdy území přístavu bylo vyňato z řady místních zákonů, což podle srílanské vlády nepředstavuje pro suverenitu země žádnou hrozbu a bude fungovat pouze jako „podpora podnikání”, uvedl začátkem dubna srílanský ministr obchodu. Opoziční strany, aktivisté a odbory podaly minulý týden u Nejvyššího soudu několik návrhů proti navrhované kontroverzní legislativě v rámci nově plánovaného Port City Colombo, v nichž se tvrdí, že projekt v hodnotě 1,4 miliardy amerických dolarů naruší suverenitu země, ústavu a pracovní práva.

Návrh zákona nazvaný Ekonomická komise pro přístavní město Kolombo byl zveřejněn 23. března a vládní vláda Rajapaksy jej minulý týden předložila v parlamentu. Cílem návrhu zákona je stanovit zvláštní ekonomickou zónu, která by ustanovila komisi pro udělování registrací, licencí, povolení a dalších povolení k podnikání v těchto ekonomických zónách. Opoziční strany se postavily proti navrhovanému zákonu a znepokojení nad ním vyjádřili také někteří vládní spojenci. Na obranu projektu, který vláda označovala za investiční uzel zahraničního kapitálu, ministr kapitálových trhů Ajith Cabraal uvedl, že Srí Lanka v posledních několika letech poklesla v indexu snadnosti podnikání. Navrhovatelé požádali Nejvyšší soud, aby rozhodl, že návrh zákona musí být schválen dvoutřetinovou většinou v parlamentu a referendem, má-li se stát zákonem. Petice uvádějí, že bude zřízena komise pro přístavní město, která bude podle zákona zmocněna na úkor územní celistvosti a svrchovanosti Srí Lanky.

Photo credit: @GotabayaR