Čína předělává Hongkong k obrazu svému

Čína strategicky oklešťuje práva a částečnou autonomii Honkongu, jak to jen jde. Ačkoliv má Hongkong, po předání města britskou správou Číně v roce 1997, garantována svá práva až do roku 2047, Čína už teď předělává honkongskou legislativu k obrazu svému. Nejnovějším krokem Pekingu je zavedení tzv. „vlasteneckého“ zákona.

Není to ani rok, co byl Hongkong svědkem zavedení zákona o národní bezpečnosti, který omezil protesty a také svobodu projevu. Kontroverzní právní úpravu v červnu 2020 schválil stálý výbor, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, a rovněž čínský prezident Si Ťin-pching. Zatím co, ještě minulý rok se Velká Británie snažila ovlivnit osudy obyvatel Hongkongu, letos je město pevně pod stále se stahující se správou pevninské Číny.

Nyní Peking přišel s dalším krokem, který má vymazat zbývající stopy demokracie, které v kosmopolitním městě ještě zůstaly. Nový zákon si klade za cíl umožnit pouze „vlastencům“ kandidovat na politické pozice v Hongkongu, což nutně znamená, že prodemokratičtí kandidáti nebudou moci ve volbách bojovat o volená místa. Čína v posledních dvou letech zásadně oklešťuje autonomii Hongkongu, bývalé britské kolonie, která byla po desetiletí majákem autonomie s liberálním, vysoce konkurenčním trhem oproti pevninské Číně.

To jsou jasné známky toho, že Peking zasahuje do poloautonomního území Hongkongu a zbavuje jej práv, jako je svoboda shromažďování a svoboda projevu, která v pevninské Číně neexistují. Po předání britského území Číně, bylo zaručeno, podle základního zákona předání britského území Číně v roce 1997, že Hongkong bude mít tato práva až do roku 2047.

Nový „vlastenecký“ zákon

Peking systematicky “ředí” Základní zákon (tzv. Basic law, jakousi “mini-ústavu” Hongkongu), aby jej integroval s pevninou. Server BBC informoval, že 11. března přijal čínský parlament, známý jako Národní lidový kongres (NPC), rezoluci usilující o provedení změn ve volebním systému Hongkongu, přičemž 2895 hlasů bylo pro, žádný proti a pouze jeden se zdržel hlasování. Dne 30. března přijal stálý výbor NPC nový „vlastenecký“ zákon, který by umožnil vládě v Pekingu zvolit si zákonodárce ve zvláštní správní oblasti Hongkongu (HKSAR).

Čínský prezident Si Ťin-pching také podepsal prezidentské příkazy k vyhlášení pozměněných příloh. Nový zákon mění přílohy I a II přílohy základního zákona HKSAR, což přináší změny ve výběru generálního šéfa administrativy Hongkongu a manipuluje s formováním legislativní rady HKSAR a jejích hlasovacích postupů. Hlavní dopad by měl mít nový zákon na přímou účast obyvatel Hongkongu na politice a správě jejich města. Nový zákon zvýšil celkový počet křesel v Legislativní radě (LegCo) na 90 z dřívějších 70. Počet přímo volených zástupců se však snížil z 35 na 20. V Hongkongu volební komise nominuje kandidáty do LegCo , která nyní výrazně posílila ve prospěch pekingské administrativy zvýšením své síly z 1 200 na 1 500. Čína se také rozhodla odstranit z volebního výboru okresní radní, kteří byli přímo voleni veřejností a nyní jsou nahrazeni kandidáty jmenovanými čínskou vládou.

Podle Tam Yiu-Chunga, člena Stálého výboru NPC, je „Vyloučení okrskových členů rady z volební komise je v souladu s článkem 97 Základního zákona, který má umožnit depolitizaci okresních zastupitelstev, díky nimž se mohou vrátit do jejich původním účelem je sloužit komunitám, místo aby se staly platformami protičínských výtržníků pro paralyzování vlády a poškození myšlenky „jedné země, dvou systémů“. Hlasy členů okresních zastupitelstev dominovaly protestům po roce 2019. Zákon o národní bezpečnosti každopádně obsahuje ustanovení k potrestání prodemokratických demonstrantů. Nový zákon o „vlastencích“ však testuje loajalitu vůči Pekingu na všech úrovních moci.

Zpravodajský server The Guardian uvedl, že obyvatelé Hongkongu se tvrdě ohrazují proti změnám a jsou nespokojení, že Hongkong již nebude mít žádné spravedlivé volby a bude vybrána většina kandidátů, kteří jsou loajální administrativě Pekingu. Počet přímo volených křesel klesá ze 41 (> 50%) na 20 (22%). Peking dále zajistil, aby rozhodnutí přijatá screeningovými výbory o přijetí nebo zamítnutí nominace do volební komise nebyla předmětem soudního přezkumu. To znamená, že volební proces nebude podroben žádnému přezkumu v případě nekalých praktik, korupce nebo svévolných rozhodnutí. Lo Kin-Hei, předseda opoziční Demokratické strany, uvedl, že manipulace ve volebním uspořádání Hongkongu byla hlavní překážkou demokratických hodnot města. Řekl, že změny zákonodárných sborů omezily prostor pro to, aby se demokratické skupiny významně účastnily politických jednání.

Západní země, v čele s USA a Japonskem, protestují proti řadě antidemokratických opatření přijatých Pekingem a USA dokonce sankcionovaly některé čínské úředníky za provedení změn v nastavení volebního systému v Hongkongu. Čína také varovala před odvetnými opatřeními, čímž světu sdělila svůj záměr pokračovat v represích v Hongkongu, Sin-ťiangu a Tibetu navzdory obviněním z hrubého porušování lidských práv.

Photo credit: Unsplash