Afghánský mír: setkání Ruska s Pákistánem

Ruský ministr zahraničí přijel v úterý 6. dubna do Pákistánu na dvoudenní návštěvu, která se má zaměřit na úsilí o nastolení míru v sousedním Afghánistánu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v pákistánském hlavním městě Islámábádu setkal se svým pákistánským protějškem Shahem Mehmoodem Qureshim. Obě země během setkání znovu potvrdily svou podporu afghánskému mírovému procesu a vyjádřily znepokojení nad násilím v této zemi.

Lavrov se ve středu 7. dubna setkal s Qureshi na pákistánském ministerstvu zahraničí v rámci jednání na úrovni delegací. Další setkání jsou naplánována s premiérem Imranem Khanem, šéfem armády Qamarem Javedem Bajwou a dalšími nejvyššími představiteli.

,,Znepokojuje nás také zhoršení situace v oblasti bezpečnosti v Afghánistánu a nárůst teroristických aktivit a pochodu ISIL na sever a východ země,” uvedl Lavrov po jednání s Qureshi. V rozhovoru pro pákistánský deník Lavrov uvedl, že Rusko a Pákistán sdílejí podobné přístupy k regionálním problémům, včetně situace v Afghánistánu.

Opustí americké jednotky Afghánistán?

Přímé mírové rozhovory mezi afghánskou vládou a Talibanem byly zahájeny v loňském roce v katarském hlavním městě Dauhá, ale pokrok je pomalý a násilí se v zemi zvyšuje. Přes to se stále vyjednává o pokračování mírového procesu v zemi.

Návštěva Sergeje Lavrova je také reakcí na datum 1. května, kdy by měly americké jednotky opustit Afghánistán v souladu s dohodou, kterou Washington před rokem podepsal s Talibanem. To je ale dle současného vývoje nepravděpodobné.

„Těšíme se na brzké zjištění konstruktivního řešení s cílem ukončit občanskou válku v Afghánistánu prostřednictvím dohod o vytvoření inkluzivní vlády za účasti hnutí Taliban,“ uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Spojené státy urychlily úsilí o dosažení mírové dohody s Afghánistánem, ale také usilují o prodloužení lhůty pro odchod vojáků o tři až šest měsíců. Na konci března americký prezident Joe Biden připustil, že v Afghánistánu by mohlo být po 1. květnu stále asi 2 500 amerických vojáků. „Bude těžké dodržet termín 1. května,“ řekl Biden novinářům na své tiskové konferenci v Bílém domě.

Biden uvedl, že i když Spojené státy termín nedodrží, nedokáže si představit, že by americké jednotky zůstaly v Afghánistánu další rok. Taliban varoval před překročením termínu a hrozil dalšími útoky, včetně ukončení moratoria na útoky proti jednotkám Spojenými státům a NATO.

Nárůst násilí v Afghánistánu

Afghánistán zaznamenal celonárodní prudký nárůst bombových útoků, cílených vražd a násilí na bojištích, když se mírová jednání v Kataru mezi Talibanem a afghánskou vládou zastavila.

Minulý měsíc v březnu zvláštní vyslanec OSN pro Afghánistán varoval, že mírové rozhovory nebudou úspěšné, dokud se nezastaví eskalační násilí. Podle výroční zprávy mise Organizace spojených národů v Afghánistánu (UNAMA) bylo v roce 2020 počet civilních obětí 8 820. To bylo o 15% méně než v předchozím roce, ale autoři zprávy s znepokojením zaznamenali prudký vzestup a historicky vysoké civilní ztráty v posledních třech měsících roku 2020, kdy začaly mírové rozhovory.

Dle Laurel Miller pro CFR je válka v Afghánistánu jednou z nejsmrtelnějších na světě a existuje veliké riziko, že by se mohla zintenzivnit v roce 2021. Vznikající, křehký mírový proces nesnížil násilí, které zažívají Afghánci, a nárůst cílených vražd se výrazně zvýšil v městských oblastí, přestože dohoda mezi Spojenými státy a Talibanem byla podepsaná v únoru 2020.

Afghánské politické urovnání do května je prakticky nemožné a nárůst násilí a potenciální kolaps mírového procesu byl v letošním průzkumu preventivních priorit dle Miller identifikován jako hlavní problém pro americké politiky.

Rusko-pákistánská spolupráce

Lavrov vede 13člennou delegaci, jejíž součástí je i zvláštní zástupce Moskvy pro Afghánistán Zamir Kabulov. Rusko zintenzivnilo úsilí o to, aby se prohlásilo za klíčového hráče mírového afgánského procesu. Země například minulý měsíc uspořádala jednodenní setkání představitelů Talibanu a afghánské vlády.

Lavrovova návštěva Pákistánu je první návštěvou ruského ministra zahraničí za posledních devět let. Ministr zahraničí Shah Mahmood Qureshi uvedl, že návštěva naznačuje užší vztah mezi oběma zeměmi.

Obě země rovněž jednaly o vojenské spolupráci, přičemž Rusko pákistánské armádě nabídlo nový hardware. ,,Potvrdili jsme, že jsme připraveni posílit protiteroristický potenciál Pákistánu, mimo jiné tím, že Pákistánu dodáme speciální vojenské vybavení,” uvedl Lavrov. ,,To slouží zájmům všech států v regionu.”

Pákistán je od roku 2017 aktivním účastníkem euroasijských iniciativ vedených Ruskem a Čínou, jako je Šanghajská organizace pro spolupráci. Zvyšování bilaterálního obchodu bude také na prvním místě programu, uvedli ministři zahraničí obou zemí.

Podle údajů pákistánských centrálních bank činil v posledním fiskálním roce obchod mezi zeměmi téměř 350 mil. amerických dolarů, což je o 45 procent více než v předchozím roce. Obě země se rovněž podílely na velkých infrastrukturních projektech, přičemž Rusko začalo minulý rok budovat plán hlavního plynovodu po celém Pákistánu, který by se měl letos v létě realizovat.

Plynovod je o délce 1100 kilometrů, který Pákistánu umožní provozovat terminály na zkapalněný zemní plyn. Země bude mít na projektu většinový podíl 51% až 74%, zatímco zbytek bude vlastnit Rusko.

Ve středu také ruský ministr zahraničí hovořil o dvoustranném obchodu ve výši 790 mil. amerických dolarů, což je podle jeho slov především uskutečněn ruským vývozem pšenice do Pákistánu.

Photo Credit: Twitter @RusEmbPakistan