Dokumenty ukazují, že Jižní Korea zkoumala budování jaderných elektráren v KLDR

V Jižní Koreji vládne politická kontroverze. Vyšly najevo informace, které poukazují na to, že v roce 2018 se jihokorejská vláda pokusila pomoc Severní Koreji s výstavbou jaderné elektrárny.

V Jižní Koreji probíhá celá řada diskuzí o tom, zda-li korejská vláda chtěla tajně pomoci Severní Koreji postavit jadernou elektrárnu v roce 2018. V roce, kdy došlo ke krátkodobému usmíření mezi Jižní a Severní Koreou.

Minulý čtvrtek 28. ledna jihokorejská televizní stanice SBS odhalila dokument obsahující více než tucet informací o aktivitách vládních činitelů včetně zmiňované výstavby jaderné elektrárny. V pondělí 1. února ministerstvo energetiky vydalo šestistránkový dokument, který o těchto možných plánech hovořil.

O čem dokument vypovídá?

Dle ministerstva energetiky dokument byl projednáván po prvním mezikorejském summitu v roce 2018. Před necelými třemi lety jihokorejské ministerstvo obchodu, průmyslu a hospodářství vyhodnotilo možnost výstavby jaderné elektrárny v Severní Koreji.

Zpráva ministerstva energetiky dospěla k závěru, že nejistoty v denuklearizačních rozhovorech mezi Spojenými státy a Severní Koreou omezily proveditelnost projektu. „Tento dokument byl projednán jako myšlenka po prvním mezikorejském summitu 27. dubna 2018 s cílem připravit se na potenciální oživení mezikorejské hospodářské spolupráce do budoucna,“ uvedlo ministerstvo energetiky. „Projekt nebyl nikdy realizován na politické úrovni a tvrzení, že [vláda] tajně prosazovala výstavbu, není pravdivé.”  Celý dokument označil jako za nápad.

Ministerstvo tento dokument zveřejnilo poté, co státní zástupci odhalili jeho existenci předložením seznamu názvů souborů při vyšetřování projektu jaderné energie v Jižní Koreji, který poté získala již zmíněná stanice SBS.

Proč je dokument kontroverzní?

Tento dokument patří mezi řadu počítačových souborů, z nichž byli úředníci z ministerstva energetiky a obchodu obviněni, že je údajně vymazali, aby zakryli své provinění. Sporný počítačový soubor vyvolal celou řadu otázek. Zda-li například jihokorejský prezident Mun Če-in hledal program jaderné energie pro Severní Koreu jako součást svého úsilí o obnovení mezikorejské hospodářské spolupráce.

Prozatím není nic potvrzené a jedná se o údajný pokus. Pokud se ukáže však jako pravdivý, jednal by tak jihokorejský prezident v rozporu se svou politikou, která je zaměřená na postupné vyřazování jaderné energie.

Jak již poznamenalo ministerstvo energetiky, zpráva uvádí, že mezi dokumenty bylo nejméně šest spisů datovaných do května 2018, měsíc poté, co prezident Mun Če-in uspořádal svůj první summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Některé ze souborů podle zprávy nesly název „Plán výstavby jaderné elektrárny v Severní Koreji“ a „Úkoly postupné spolupráce při zřizování elektrické infrastruktury v Severní Koreji“.

Může kontroverze ovlivnit prezidentské volby v roce 2022?

Očekává se, že incident může zasáhnout vládu Mun Če-ina a jeho vládnoucí Demokratickou stranu Koreje (DPK) před doplňovacími volbami na post starosty, které se konají letos 7. dubna pro Soul a Pusan. Tyto volby jsou považovány za důležité, protože udávají směr, kdo by se mohl stát příštím prezidentem ve volbách 2022.

Hlavní opoziční Strana lidu (PPP) obviňuje administrativu Mun Če-ina za akce, které mohly benefitovat Severní Koreji. „Uzavření jaderných elektráren v Korejské republice při pokusu o vybudování jedné na severu je aktem ve prospěch nepřítele, který může otřást osudem země,“ uvedl představitel PPP Kim Čong-in ve svém prohlášení z 29. ledna. Prezidentský úřad uvedl, že zváží podniknutí právních kroků proti vůdci opoziční PPP. „Je to neuvážená politická ofenzíva, která má lidi oklamat,“ informoval v pondělí úřad prezidenta.

Ministr sjednocení I In-jong v pondělí 1. února odmítl obvinění, že se jihokorejská vláda pokusila pomoci vybudovat jadernou elektrárnu v Severní Koreji, s tím, že tato tvrzení mohou být politicky motivovaná.

V rozhovoru pro místní rozhlasovou stanici TBS I In-jong rozhodně popřel spekulace, že vláda prezidenta Mun Če-ina začala tlačit na vybudování jaderné elektrárny v Severní Koreji po prvním summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v dubnu 2018. „Řeknu to jasně, že jsme jako ministerstvo sjednocení nikdy za žádných okolností nemluvili o otázce budování jaderných elektráren v Severní Koreji,“ řekl I In-jong.

 

Photo Credit: SBS