Nepálem zmítají pokračující protesty proti rozpuštění parlamentu

Soušasný nepálský premiér Khadga Prasád Šarma Oli v prosinci rozpustil parlament a obvinil členy své vlastní stany z nespolupráce. Desítky tisíc lidí v pátek 22. ledna opět protestovali v nepálském hlavním městě proti tomuto kroku a také proti vyhlášení nových voleb.

K tisícům demonstrantů se minulý pátek připojili tři bývalí nepálští premiéři, aby protestovali proti náhlému odstoupení premiéra Oliho, který rozpustil parlament a vypsal nové rychlé volby pro tento rok.

Premiér Oli v prosinci odvolal zákonodárce, obvinil členy své vlastní strany z nespolupráce a pro letošní duben požadoval nové volby. Tento krok uvrhl Nepál do další politické nejistoty po letech nestability, krátkodobých vlád a zemětřesení, které v roce 2015 zdevastovaly zemi.

Politický rozepře

Nepálský premiér Oli koncem prosince minulého roku čelil nové politické výzvě.  Stovky jeho oponentů protestovaly proti jeho náhlému kroku rozpuštění parlamentu a vyhlášení voleb o rok dříve než bylo původně naplánováno.

Nepálský prezident rozpuštění parlamentu potvrdil 20. prosince a poté byly vyhlášeny nové všeobecné volby na 30. dubna a 10. května 2021. Tento krok uvrhl himálajskou zemi, která v roce 1990 obnovila svou pluralitní demokracii, do dalších politických otřesů, které jsou ještě navíc ovlivněny současnou pandemií.

Oli se stal předsedou vlády poté, co před třemi lety zvítězila jeho nepálská komunistická strana. Oliho strana a strana bývalých maoistických rebelů se před tehdejšími volbami spojily a vytvořily jednotnou komunistickou stranu.

Napětí však vzrostlo mezi Oli a vůdcem bývalých rebelů Pušpou Kamalem Dahalem, který je také spolupředsedou strany. Oba dva se dříve dohodli, že mezi sebou rozdělí pětileté předsednictví vlády, avšak Oli odmítl dovolit Dahalovi převzít vládu.

Koho si vybrat: Indii či Čínu?

Opozice obvinila Oliho vládu z korupce a jeho administrativa čelila kritice za to, jak zvládla řízení země během pandemie. Oli byl také od převzetí moci obviněn z přiblížení se k Číně a odklonu od nepálského tradičního partnera Indie.

Politika v Nepálu je mezi vládou Číny a Indie ovlivněna také prioritami jejích obřích sousedů. Indie tlačí zpět proti rostoucímu čínskému vlivu v zemi, kterou Indie považuje za provokaci.

Jak jsme již uvedli v našem článku o strategickém partnerství mezi Čínou a Nepálem, v jižní Asii je Nepál, vedle Pákistánu a Srí Lanky, prominentní obchodní partner Číny. Vztah mezi oběma zeměmi vzkvétal poté, co se Tibet stal součástí autonomní oblasti Číny, a oba sousedé poprvé měli společnou hranici. Nepál a Čína se rozhodli vymezit hranici prostřednictvím dohody o hranici mezi Nepálem a Čínou 21. března 1960.

Tisíce protestujících nesouhlasí s politickou situací

Podle odhadů se shromáždilo přes 25 000 lidí, aby protestovali vůči politickému rozhodnutí premiéra Oliho. Nynější hlavní oponent Dahal řekl demonstrantům v Káthmándú, že premiér Oli pokouší otočit mírový proces. Dle něho zvolený parlament musí být obnoven.

Dle CNA tři bývalí premiéři se připojili ke stovkám aktivistům. Ti uvedli, že Oli neměl pravomoc rozpustit parlament a že porušil ústavu. Dále Nepálská média uvedla, že komunistická strana vyloučila premiéra Oliho ze členství. Rozhodnutí bylo přijato na zasedání stálého výboru, které se konalo v neděli 24. ledna.

 

Photo Credit: Kathmandu Post