Kim Čong-un a jeho idea pjongčin – jaké nové vize KLDR čekají?

Ambiciózní nový plán Kim Čong-una na příštích pět let je zaměřen na rozvoj slabé severokorejské ekonomiky, ale nejen to. Kim Čong-un také předkládá návrhy, které řeší další velké krize a bezpečnost země.

Dle severokorejské státní tiskové agentury KCNA Kim Čong-un ve středu 6. ledna na 8. kongresu Dělnické strany  v Pchjongčchangu připustil, že jeho pětiletý ekonomický plán ohromně selhal téměř na každé frontě. Naposledy se Kongres konal v roce 2016.

,,Strategie měla být hotova již v loňském roce, ale nesmírně zaostávala v cílech téměř v každém sektoru,” uvedl Kim v úvodní poznámce ke Kongresu. Vůdce byl doprovázen svými nejvěrnějšími spolupracovníky, včetně jeho sestry Kim Jo-čong, nominální hlavy státu Choe Ryong Hae a premiéra Kim Tok Huna.

Na posledním zasedání vyzval Kim k podpoře severokorejského hospodářského růstu a rozšíření domácích zdrojů energie, včetně jaderné energie. Zdůraznil také ,,politiku” pjongčin – souběžného vývoje jaderných zbraní a ekonomiky.

Pjongčin překážkou severokorejské denuklearizace

Pojem pjongčin znamená postupovat v tandemu nebo vedle sebe. V tomto případě to znamená severokorejský duální rozvoj jaderné technologie a ekonomiky. Jaderná dimenze zahrnující mírové i vojenské účely.

Zatímco pro mnohé je jaderný rozvoj spojen s nákladnou finanční zátěží, která brání ekonomickému rozvoji, idea pjongčin tvrdí, že jaderný rozvoj a hospodářský rozvoj jsou neoddělitelné sektory. Naopak, jaderný rozvoj je považován za nezbytnou podmínku ekonomického rozvoje. Dle pjongčin znamená opuštění jaderných zbraní také opuštění naděje na hospodářský rozvoj a prosperitu.

Jak uvádí doktor D.A. Pinkston, lidé často a omylem nazývají pjongčin politikou. K tomuto termínu se používá spíše pak výraz linie. Jak Pinkstone ve svém článku uvádí, linie a politika se v klasických socialistických systémech velmi liší. V socialistických zemích je socialismus považován za vědu, která staví na práci předchůdců. Její diktátoři nezakládají politickou legitimitu kampaní a vítězstvím v soutěžních volbách. Nastolují legitimitu tím, že přispívají k vědeckému socialismu a stávají se „velkými muži“. Pjongčin staví tedy na principech státní vládnoucí rodiny. Linie pjongčin pak pro Kima představuje příležitost rozlišit jeho vlastní politický odkaz a zároveň zajistí pokračování vlády (linie) jeho rodiny.

Podpora jaderného arzenálu a ekonomický vývoj

Dle KCNA Severní Korea ve svých revidovaných pravidlech pro vládnoucí Dělnickou stranu objasnila význam silných obranných schopností při omezování vojenských hrozeb. Revize byla přijata na sobotním (9. ledna) pátém zasedání Kongresu.

V sobotním prohlášení pak Kim Čong-un vytyčil nekompromisní pozici, v níž obvinil mezinárodní sankce za neočekávané krize, včetně pandemie COVID-19. Také připomenul, že díky přírodním katastrofám bylo zabráněno navýšení životního standartu v zemi. Kritika se nevyhnula ani úředníkům a za jejich chyby při výkonu služby.

Kim Čong-un navrhl, aby se země stala méně závislá na dovozu, byla schopná dosáhnout růstu téměř ve všech průmyslových odvětvích a reformovala způsob, jakým úředníci pracují.

Dle Reuters je však nepravděpodobné, že nový plán zvrátí rostoucí úpadek severokorejské ekonomiky, což Kimovi znesnadní splnění jeho slibů, uvedl Chad O’Carroll, generální ředitel Korea Risk Group, která sleduje aktivity Severní Koreje. „(Neexistuje) žádný zjevný zájem na reformě, uvolnění sankcí nebo otevření ekonomiky,“ uvedl.

Od doby, kdy se Kim dostal k moci v roce 2011, se životní úroveň mnoha Severokorejců zlepšila, protože došlo ke vzniku nových trhů a spotřebitelské zboží se stalo dostupnějším. Země však nyní čelí nejnáročnější situaci od hladomoru v 90. letech a projekty, jako jsou turistická střediska, ekonomické zóny a velké nemocnice, se zdají být nedosažitelné.

V rámci bezpečnosti dle KCNA Kim rozvinul řadu cílů na posílení vojenské síly své země. Vyzval ke zlepšení schopností raketových úderů zaměřených na objekty na vzdálenost 15 000 kilometrů a mimo jiné k miniaturizaci jaderných hlavic.

KLDR uvedla, že dokončila konstrukci nové jaderné ponorky a je v závěrečném procesu screeningu. „Realita ukazuje, že je třeba bez váhání posílit kapacity národní obrany, abychom odradili jaderné hrozby Spojených států a nastolili mír a prosperitu na Korejském poloostrově,“ uvedla KCNA. „(Kim) vyzval k neutuchající snaze o budování jaderné energie pro bezpečnost našich lidí, osud naší revoluce a pro existenci a nezávislý rozvoj země.”

Spojené státy úhlavním nepřítelem a reformace politické struktury

Média také informovala o postoji KLDR vůči Spojeným státům, kdy Kim Čong-un označil Spojené státy za největšího nepřítele a zavázal se podporovat jaderný arzenál své země.

Kim dodal, že politika Washingtonu vůči Pchjongčchangu se nezmění bez ohledu na to, kdo je v Bílém domě, a uvedl, že dokud Spojené státy neukončí svůj nepřátelský postoj, dle KCNA „oko za oko“ bude i nadále pravidlem týkajícím se vztahu vůči Spojeným státům.

„Naše vnější politické aktivity by se měly zaměřit na potlačení a podrobení si USA, základní překážky, největšího nepřítele proti našemu revolučnímu vývoji,“ dodal Kim.

Kim uspořádal tři setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale rozhovory o denuklearizaci dosáhly malého pokroku od jejich posledního summitu bez dohody v Hanoji v roce 2019. Kim s odkazem na summity uvedl, že americká nepřátelská politika se zhoršila navzdory snahám a maximální trpělivosti KLDR o snížení napětí v regionu.

Taktéž dle KCNA obnovila Severní Korea systém sekretariátu, který byl zrušen na předchozím sjezdu strany v roce 2016. Dle agentury vládnoucí strana nahradila Radu výkonné politiky sekretariátem a změnila pozice předsedů a místopředsedů ve výborech strany na různé úrovně tajemníků. KCNA uvedla, že cílem této změny bylo zajistit autoritu strany jako nejvyššího politického orgánu.

Photo Credit: KCNA