Ozbrojený střet mezi Indií a Pákistánem

V noci z 12. na 13. listopadu došlo k přeshraniční přestřelce mezi Indií a Pákistánem. Během incidentu, který je během letošního roku jedním z mnoha, bylo podle Reuters zabito nejméně 10 civilistů a 5 příslušníků ozbrojených sil.

Indičtí představitelé uvedli, že palba z minometů a dalších zbraní podél několika částí linie kontroly – de facto hranice – začala poté, co indické jednotky zmařily pokus o infiltraci z Pákistánu v severním Kašmíru. Pákistánská armáda ve svém prohlášení uvedla, že se jednalo o reakci na nevyprovokovanou a nevybíravou palbu indické armády. Indičtí představitelé uvedli, že na jejich straně bylo zabito šest civilistů, tři vojáci a pohraniční stráž. Pákistánská armáda uvedla, že na pákistánské straně byli zabiti čtyři civilisté a jeden voják.

Indie i Pákistán si nárokují Kašmír v plném rozsahu. Každá vládne části regionu a Indie dlouhodobě obviňuje svého souseda z podpory vzpoury, což Pákistán popírá.

Indické a pákistánské jednotky si pravidelně vyměňují palbu přes hranici vedoucí hornatým terénem, nicméně podle indických představitelů však byla páteční palba obzvláště intenzivní.

Obvinění z palby v civilních oblastech

Obě strany se také navzájem obvinily ze střelby v civilních oblastech.

„Jako obvykle mířili na civilní obyvatelstvo bez jakékoli výčitky svědomí,“ řekl podle Reuters Syed Shahid Qadri, vládní úředník v Pákistánu ovládaném Kašmíru, kde byla mezi mrtvými žena a 27 dalších bylo zraněno. Přes hranice v Indii ovládaném Kašmíru úředníci uvedli, že mezi zabitými při ostřelování, které začalo ráno a pokračovalo pozdě večer, bylo i 8-leté dítě. Mukhtar Ahmad, obyvatel Uri v indickém Kašmíru, uvedl, že ve městě na svahu došlo k panice poté, co z oblastí blíže k faktické hranici zazněly hlasité výbuchy. „Několik rodin uprchlo z oblasti a uchýlilo se ve městě Uri,“ řekl Ahmad.

Podle oficiálních údajů bylo dle South China Morning Post letos při střelbě mezi indickými a pákistánskými jednotkami zabito více než 40 civilistů, přičemž obě strany utrpěly podobné ztráty.

Kdo porušil příměří?

Ve svém prohlášení, které zveřejnilo tiskové oddělení pákistánské armády Inter-Services Public Relations (ISPR) v pátek ráno, popsalo přeshraniční ostřelování jako poslední nevyprovokovaný případ porušování příměří ze strany Indie a dodalo, že pákistánské jednotky reagovaly se zaměřením na indické pozice. Úřady uvedly, že střelba mezi pákistánskými a indickými silami v Kašmíru začala ve čtvrtek a pokračovala přes noc.

Indie zatím obviňuje Pákistán z podněcování vojenských incidentů v Kašmíru, který je rozdělen mezi obě země a oba si ho nárokují jako celek.

Linie kontroly je de facto hranicí mezi oběma stranami v Kašmíru, která vznikla v roce 1948, několik měsíců poté, co Indie a Pákistán získaly nezávislost od britské koloniální správy. Obě strany vedly dvě ze svých tří válek o Kašmír, kterému historicky vládl hinduistický vládce, ale na jeho území je většinové muslimské obyvatelstvo, od roku 1947.

Nejnovější vývoj přichází den poté, co Pákistán vyzval indického diplomata, aby podal protest proti údajnému indickému porušení dohody o příměří z roku 2003. Při této přestřelce byli na pákistánské straně hranice zraněni dva civilisté.

Napětí mezi oběma zeměmi vzrostlo v únoru 2019, kdy Pákistán sestřelil indické válečné letadlo v Kašmíru a zajal pilota v reakci na nálet indických letadel uvnitř Pákistánu.

Indie uvedla, že útoky byly namířeny proti pákistánským militantům odpovědným za sebevražedný bombový útok, při kterém bylo zabito 40 indických vojáků v Indii ovládané části Kašmíru.

Photo credit: Twitter The Monitor