Cestování vesmírem? Ostrov Okinawa plánuje výstavbu kosmické základny

Vláda prefektury Okinawa a vývojář kosmických letadel PD AeroSpace Ltd. se 10. září dohodli na zahájení přípravy „vesmírného přístavu“ na letišti Mijako Šimodžišima, které se nachází na ostrově Šimodžišima. Bude sloužit jako základna pro turistické lety do vesmíru.

Vláda prefektury Okinawa se spojí se společností, která využije jeden ze svých vzdálených ostrovů k provozování podniku v oblasti vesmírné turistiky. Spolu s PD Aerospace Ltd., společností se sídlem ve středojaponském městě Nagoja, plánuje vláda vybudovat středisko pro vývoj nejen kosmické lodi za účelem cestovního ruchu na ostrově Šimodžišima, ale také dle generálního ředitele společnosti PD AeroSpace Šudžiho Ogawa, z přístavu bude vytvořena základna pro kosmické obchodování.

„Naším cílem je toho dosáhnout pod heslem „Šimodžišima, ostrov, ze kterého můžete cestovat do vesmíru,” uvedl Ogawa a doufá, že v roce 2025 uvidí realizaci vesmírné prohlídky.

PD Aerospace zahájí letový experiment na ostrovní dráze již na konci tohoto roku. Společnost plánuje postavit věšák a školicí zařízení pro cestující ve vesmíru v roce 2022. PD AeroSpace říká, že do projektu investuje několik miliard jenů (desítky milionů dolarů), a usiluje o růst ve třech oblastech: pronájem, výcvik a cestovní ruch, jejichž cílem je provést zkušební let bezpilotního prototypu kosmické lodi v roce 2021. Projekt se především chce zaměřit na velmi bohaté lidi, zejména z Číny. V rámci projektu úředníci doufají, že v roce 2025 začnou do vesmíru vysílat ročně 100 lidí a v roce 2030 tento počet zvýší na 1000.

Kosmická loď bude vybavena novým motorem, který společnost vyvíjí a který umožní zpáteční let ve výšce 100 kilometrů za přibližně 90 minut. Cestující zažijí podmínky nulové gravitace asi pět minut. Cena za cestu se očekává na 14 milionů jenů (okolo 3 000 000 CZK) na osobu.

Během ceremoniálu viceprezident Okinawy Kiičiro Džahana uvedl: „Je to velmi lákavý a inspirující návrh. Vesmírný průmysl je obor s vysokými vyhlídkami do budoucna, který stále roste po celém světě,…“. Naznačil, že vláda Okinawy bude udržovat silnice kolem této oblasti a provádět další infrastrukturní práce. Provozovatel letecké společnosti ANA Holdings Inc. a hlavní cestovní společnost H.I.S. Co., obě společnosti mají svůj vlastnický podíl v PD AeroSpace, budou mít za cíl pak přeměnit vesmírné lety na podnikání.

Šimodžišima se nachází západně od ostrova Mijako v nejjižnější japonské prefektuře Okinawa. Ostrov se rozkládá na ploše asi 10 kilometrů čtverečních. Letiště v Šimodžišima, které je spravováno prefekturní vládou Okinawy, má přistávací dráhu o délce přibližně 3000 metrů. Letiště bylo postaveno v roce 1979 a bylo primárně používáno jako cvičné letiště pro komerční piloty. V posledních letech však piloti častěji používají výcvikové simulátory, což vedlo ke ztrátě příjmů na ostrovním letišti. Vláda prefektury následně doufá, že letiště tímto projektem získá mnoho financí a podpoří také cestovní ruch.

Photo credit: Mainichi