LPD bude hlasovat o novém leaderovi: Jošihida Suga novým premiérem Japonska?

Minulý měsíc světem proběhla překvapivá zpráva o rezignaci předsedy japonské vlády Šinzó Abeho. Abe se potýkal dlouhodoběji se závažnými zdravotními problémy a proto se nakonec rozhodl odstoupit od vedení. Japonská vládnoucí strana LPD (Liberální demokratická strana), kterou Abe vedl, uspořádá veřejné debaty během září a bude se tak rozhodovat, kdo se stane novým leaderem strany a potenciálně novým premiérem Japonska.

Dle oficiálního vyjádření strany LPD, japonská vládnoucí strana uspořádá veřejné debaty mezi kandidáty na vedoucí pozici během 9. a 12. září. Zpráva od japonské zpravodajské agentury Asahi Shimbun uvádí, že dle provedeného průzkumu japonský šéf kabinetu Jošihide Suga je nyní nejpreferovanějším kandidátem mezi veřejností. Proto je dost veliká šance, že se může stát příštím předsedou vlády. Suga zastával klíčový post hlavního tajemníka kabinetu od roku 2012. Stejně jako Abe, který se minulý měsíc stal nejdéle sloužícím předsedou vlády v japonské historii, i Suga zastával tento post rekordně dlouhou dobu. Suga sehrál hlavní roli při prosazování „Abenomiky“, klíčové politiky Abeho, která se snažila podnítit ekonomický růst odvážným peněžním uvolněním, fiskálními výdaji a strukturálními reformami.

Průzkum byl veden vzorkem 30% voliči, z nichž dle údajů 38% voličů považuje Sugu za nejvhodnějšího kandidáta na předsedu vlády. Dalším potenciálním kandidátem by byl například s 25% bývalý generální tajemník LDP Šigeru Išiba či Fumio Kišida, bývalý japonský ministr zahraničí, který má prozatím oproti jiným kandidátům jen 5%. Dalších 28% respondentů však uvedlo, že mezi nimi nejsou žádní kandidáti, z nichž by si chtěli vybrat.

Suga, Išiba a Kišida budou kandidovat ve volbách 14. září na vedoucí pozici LDP. Vítězi je v zásadě zaručeno, že bude vybrán jako příští předseda vlády (strana působí ve většině v dolní komoře parlamentu).

Suga ve středu minulého týdne ohlásil svou kandidaturu, kdy ho podpořilo pět ze sedmi frakcí strany. Dle členů strany LPD volba Suga poukazuje spíše na přetrvávající vliv frakcí a “old-school”, osobní politiku a také zdůrazňuje jeho spojenectví s hlavním správcem stranických fondů LDP. Politické debaty jako takové nehrají až takovou roli ve výběru.

Jak uvádí zpráva od Reuters, po celá desetiletí dominovaly konzervativní LDP frakce, jejichž šéfové podporovali soupeřící kandidáty ve vícečlenných volebních obvodech, shromažďovali a rozdávali finanční prostředky na kampaně. Tento vliv byl oslaben reformami v 90. letech, šéfové frakcí však stále hrají velkou roli při rozdělování stranických a kabinetních funkcí a při určování toho, kdo vyhraje volby do vedoucích pozic.

Suga není členem žádné frakce, což je pro mnohé velmi neobvyklé, takže jeho vzestup je o to pozoruhodnější. Avšak členové strany říkají, že jeho cesta k popularitě byla získána spojenectvím se stranickým Tošihiro Nikaiem, generálním tajemníkem LDP, se kterým se od června scházel na třech vysoce medializovaných večeřích. Jakmile Suga nabral na obrátkách ve veřejném mínění, další vůdci frakcí využili situace, aby si tak zajistili dobrou šanci na získání kabinetních a stranických výkonných funkcí v novém japonském vládním režimu. Další týdny ukážou vývoj japonské politiky a jakým směrem se nový režim povede.

Photo credit: Twitter ILKHA